Arendalsuka 2026
Welcome to Arendalsuka!
Arendalsuka will be held from August 10th to 14th, 2026. We, along with our portfolio companies and partners, are pleased to invite you to various events on the rooftop of Arendals Fossekompani.
Tuesday, August 11th
Statnett stopper større nettilknytninger i Nord - hva betyr dette for resten av Norge og datasentre?
Organizer:
Volue
Time:
Tuesday, 12:30 - 13:30
Location:
Rooftop Terrace at Langbryggen 9, Arendal
Statnett stopper større nettilknytninger og dermed industriutviklingen i Nord-Norge – kommer dette til å bli malen i hele Norge? Og om det er kapasitet tilgjengelig er det datasentrene som skal «stikke» av med denne?
Statnetts varslede begrensinger i store deler av NO4 på 1MW utfordrer Statnett og Statnetts aktører.
Vi opplever at Statnett og mange av nettselskapene har ulik virkelighetsforståelse av nettets reelle kapasitet. De lokale aktørene sier det er god plass i nettet, mens Statnett sier nei. De lokale aktørene vil bruke tilknytning på vilkår og kundene aksepterer dette, men Statnett sier nei.
Med dette stopper samfunnsutviklingen opp. Og mange inklusive Distriktsenergi frykter at den tilnærmingen Statnett nå har til nettets kapasitet i NO4 snart gjelder landet rundt.
Dessuten hører vi at Statnett kjører nettet svært konservativt gitt det faktum at deres altoverveiende målestokk er å unngå strømutfall. Og erfaringene er at strømutfall skyldes ikke at nettet kjøres for hardt, men vær og vind.
Uten nett stopper utviklingen av Norge.
Og med kapasitetsbegrensninger må det prioriteres. Tilknytninger av sikkerhetshensyn er løftet frem i køen, og om det måtte være noe igjen, skal det være datasentrene som skal stikker av med restkapasiteten?
Volue vil innledningsvis krydre debatten med simuleringer der det ses på å øke kapasiteten i enkelte snitt og områder og hvilken betydning dette kan gi. I tillegg vil det ses nærmere på datasentrenes plass i dette bildet og den kanskje største utfordringen som er at det ikke investeres i nok nettkapasitet.
Medvirkende
Knut Lockert-daglig leder, Distriktsenergi
Tor Reier Lilleholt-Head of Analyses, Volue
Elisabeth Vike Vardheim-konsernsjef, Statnett
Torbjørn Vereide-Energi og miljøkomiteen, AP
Nils Are Karstad Lysø-General manager, Nscale
Kristoffer Sivertsen-Energi og miljøkomiteen, Fremskrittspartiet
Tove Welle Haugland-Kommunikasjonssjef, Lofotkraft
Wednesday, August 12th
FuelEU står fast, EU ETS i endring - hva venter maritim sektor?
Organizer:
Veyt
Time:
Tuesday, 08:30 - 09:30
Location:
Rooftop Terrace at Langbryggen 9, Arendal
Et ambisiøst klimamål for 2040 krever kraftige utslippsreduksjoner i alle sektorer, inkludert i maritim sektor – i EU og i Norge. Rammene settes i et samspill mellom kvotesystem og utslippsstandarder – prisincentiver og absolutte krav. Etter to år som del av EU ETS og 1,5 år under FuelEU Maritime og med erfaring med fleksibel gjennomføring bør det være grei skuring og stø kurs for skipsfarten fremover.
* EUs kvotesystem reformeres for å møte klimamålet for 2040 – hvordan påvirker det maritim sektor?
* Hva blir kvotekostnaden for shipping i årene fremover?
* Hvorfor er ikke biometan med lav karbonintensitet lenger et "must-have"?
* Ser vi konturene av en markedspris for FuelEU maritime pooling-kreditter?
Medvirkende
Knut Vrålstad-Leder for fornybaranalyse, Veyt
Frank Melum-Senioranalytiker, Veyt
Er norsk havbruk rigget for fremtiden? Hvordan regulering påvirker konkurransekraft og vekst
Organizer:
Kontali
Time:
Tuesday, 10:00 - 11:00
Location:
Rooftop Terrace at Langbryggen 9, Arendal
Om arrangementet
Norsk havbruk står overfor biologiske utfordringer samtidig som næringen skal sikre bærekraft, konkurransekraft og videre vekst i et krevende globalt marked. Hvordan påvirker dagens reguleringer og lokalitetsstruktur næringens utviklingsmuligheter, og er vi godt nok rigget for fremtidens havbruk?
Kontali, ved Philip Scrase, og DNB, ved Dag Sletmo, innleder arrangementet med hvert sitt faglige innlegg om utviklingstrekk, konkurransekraft og regulatoriske utfordringer i norsk havbruk. Deretter følger en 30 minutters panelsamtale med representanter fra næringen, myndigheter (Mattilsynet ved Bård Skjelstad bekreftet) og politikk (Even Sagebakken (AP), bekreftet), ledet av Lars Konrad Johnsen i Utror.
Medvirkende
Philip Michael Scrase- Innleder, Kontali
Dag Sletmo-Innleder, DNB
Lars Konrad Johnsen,- Utror
Bård Skjelstad-Paneldeltaker, Mattilsynet
Handel under press: Kan globaliseringen overleve?
Organizer:
ENRX
Time:
Tuesday, 11:30 - 12:30
Location:
Rooftop Terrace at Langbryggen 9, Arendal
Økende proteksjonisme, geopolitisk rivalisering og regionale blokker utfordrer etablerte verdikjeder og endrer rammene for internasjonal handel. For norske eksportbedrifter betyr dette større usikkerhet, økt risiko og mer krevende langsiktig planlegging.
ENRX inviterer til debatt om hvordan norsk industri kan navigere i et mer fragmentert verdensmarked. Hvordan påvirkes forsyningskjeder, energi, teknologi og investeringer av konflikt og politisk uro? Hvilke markeder er trygge for langsiktige satsinger?
Vi diskuterer også forholdet mellom handel, demokrati og ansvar: Hvordan balansere avkastning mot politisk, miljømessig og menneskerettslig risiko? Hva betyr økt proteksjonisme og nye handelsbarrierer for Norge – og for avtaler som EØS?
Til slutt retter vi blikket mot klima og energi som strategiske faktorer i global handel. Hvem kontrollerer fremtidens ressurser, og hvilken rolle kan Norge spille?
Målet er å belyse hva som står på spill for norsk industri – og hvordan teknologi, samarbeid og tydelige verdier kan bidra til en mer robust og bærekraftig fremtid.
Lenker
Medvirkende
Bjørn Eldar Petersen-CEO, ENRX
Bård Stranheim
Ny industriutvikling i Norge - Lokomotiv eller luftslott
Organizer:
Bøylestad Energipark
Time:
Tuesday, 13:00 - 14:00
Location:
Rooftop Terrace at Langbryggen 9, Arendal
Om arrangementet
Har Norge blitt bedre på å lansere industrivisjoner enn på å bygge industri?
Norge trenger nye arbeidsplasser, nye eksportinntekter og ny industri. Men først må vi avklare hvor sterkt ønsket faktisk er – og om vi er villige til å ta grepene som kreves for å lykkes.